Klikając "Akceptuję", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na Twoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.
Zgłoś
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Kozłonoga - gospodarstwo kozie z pasją i misją.

No items found.

Kiedy myślimy o koziarstwie, często wyobrażamy sobie malownicze krajobrazy, gdzie kozy pasą się na zielonych łąkach, a gospodarze cieszą się prostym i spokojnym życiem. Jednak koziarstwo to nie tylko sielanka, ale także ciężka praca, pasja i misja. Tak właśnie jest w przypadku gospodarstwa Kozłonoga, które znajduje się w Klecinie, położonego 12 kilometrów od Świdnicy na żyznych łąkach doliny Bystrzycy.

Kozłonoga to gospodarstwo ekologiczne, które posiada 100 kóz na wolnym wybiegu. Kozy są hodowane w sposób przyjazny dla zwierząt i środowiska, z dbałością o ich dobrostan i zdrowie. Kozy pasą się na 10 hektarach bogatych łąk, a koźlęta pozostają przy matkach przez 3 miesiące. Kozy rodzą swoje koźlęta nawet w odstępach czteroletnich, dzięki czemu są eksploatowane w mniejszym stopniu i zachowują dobre zdrowie na dłużej. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni podstawą diety kóz są zioła i trawy, w zimie zaś ekologiczne siano i słoma, otręby ekologiczne oraz owies. To wszystko ma znaczenie i przekłada się na delikatny smak serów oraz zdrowie kóz, a co za tym idzie wyrobów z ich mleka. Kozy również korzystają z dobrodziejstwa jakim jest serwatka, która wzbogacana jest ziołami.

Na terenie gospodarstwa działa zagrodowa serowarnia z podziemną dojrzewalnią serów oraz piekarnia opalana drewnem. W serowarni powstają sery krótko i długo dojrzewające, o różnych smakach i konsystencjach. Niektóre z nich mają zagadkowe nazwy takie jak: Fetamina, Kozia Rebelia, Pochrzaniony czy św. Hildegarda. Sery dojrzewające zanim trafią na stoły, dojrzewają w podziemnej dojrzewalni nawet kilkanaście miesięcy tak jak ser Klettendorf, który zdobył I miejsce w konkursie serów dojrzewających na Wielkim Serwowaniu we Wrocławiu. W piekarni wypiekają się chleby w tradycyjnym szamotowym piecu chlebowym. Po wielogodzinnej fermentacji w dzieżach jodłowych, chleby wędrują do pieca wygrzanego żarem. Postawą wypieku jest mąka ekologicznego zbóż w tym z ostki grodkowickiej gruboziarnistej z ekologicznego gospodarstwa Ożgów z Tarnawy.

Kozłonoga to nie tylko gospodarstwo, ale także miejsce spotkań, edukacji i integracji. Gospodarstwo gromadzi ludzi podążających za ideą samowystarczalności i życia w rytmie natury. Współtworzy takie inicjatywy jak kooperatywa124, Targ Ziemi124, Targ Ziemi130 oraz grupę Jest Alternatywa! Zrzeszającą producentów naturalnej żywności i rękodzielników. Jest dumnym członkiem ogólnopolskiego Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych promującej serowarstwo rzemieślnicze w Polsce.

W sezonie można wziąć udział w „zielonych lekcjach” na łonie natury, w warsztatach pieczenia chleba, w warsztatach ekologicznych, zielarskich oraz kulturoznawczych. W roku szkolnym i na wakacjach gospodarstwo chętnie przyjmuje młodzież na wolontariat pt. "Tydzień z grabiami", kiedy to młodzi mogą poznać walory pracy u podstaw oraz odpocząć po trudach nauki w szkole w otoczeniu przyrody i zwierząt.

Kozłonoga to gospodarstwo kozie z pasją i misją. Pasją do tworzenia wysokiej jakości produktów z mleka koziego, które zachwycają smakiem i wartością odżywczą. Misją do promowania ekologicznego i zrównoważonego stylu życia, który szanuje naturę i jej zasoby. Kozłonoga to gospodarstwo, które inspiruje i zachęca do odkrywania bogactwa, jakie kryje się w koziarstwie.

0
0
0
0

Zaloguj się lub zarejestruj aby móc komentować

0 komentarzy
Bądź pierwszym, który skomentuje
Loading
Ktoś pisze komentarz
Brak Nazwy
This is the actual comment. It's can be long or short. And must contain only text information.
Edytowany
Twój komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez moderatora.
Brak
This is the actual comment. It's can be long or short. And must contain only text information.
Edytowany
Twój komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez moderatora.
Pokaż więcej
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Pokaż więcej