Klikając "Akceptuję", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na Twoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.
Zgłoś
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Serce Kotliny Dzierżoniowskiej: Cydr Radosny i jego magiczny świat

No items found.

Cydr Radosny to mała manufaktura cydrów jakościowych zlokalizowana w Kotlinie Dzierżoniowskiej. Cydrownia mieści się w zabudowaniach ponad stuletniego gospodarstwa rolnego w Piskorzowie koło Pieszyc. Za ceglaną stodołą rozpościera się sielski widok na panoramę Gór Sowich i Masyw Ślęży, które mają do zaoferowania niezliczoną liczbę atrakcji turystycznych. Szczyt Wielkiej Sowy oddalony jest od cydrowni o niespełna 7 km, a Ślęży o 16 km. W bliskim sąsiedztwie znajdują się również urokliwe jeziora zaporowe w Bielawie i Zagórzu Śląskim.

Projekt Cydr Radosny narodził się w 2018 roku. Cztery lata zdobywania wiedzy i doświadczenia w zakresie pomologii i fermentacji spontanicznej zaowocowały w 2022 roku przekształceniem najbardziej utytułowanej polskiej cydrowni domowej w profesjonalną.

Do produkcji cydru wykorzystywane są owoce z tradycyjnego sadu jabłoniowego o powierzchni 1 ha, który właściciele cydrowni uratowali przed wycinką. Ponadto powstaje sad kolekcjonerski złożony wyłącznie ze starych odmian jabłoni rosnących w najbliższej okolicy. Zrazy pędów tych drzew zostały zaszczepione jak dawniej na siewkach antonówki, a nie na podkładkach karłowych. Cydry tworzone są w sposób niskointerwencyjny przy wykorzystaniu różnych metod winifikacji, takich jak pét-nat czy sur lie. Ich wysoka jakość została potwierdzona już na arenie międzynarodowej. Pierwszy komercyjny rocznik Ataku Jabłuszek zdobył złoty medal na Międzynarodowym Konkursie Cydrów Naturalnych INCC Madeira 2023.

Cydr Radosny zaprasza na degustacje w cieniu drzew owocowych z widokiem na góry oraz do całorocznej sali kominkowej. Cydrownia współpracuje z lokalnymi producentami serów, pstrągów i wędlin. Na poddaszu planowane jest urządzenie pokoi gościnnych.

0
0
0
0

Zaloguj się lub zarejestruj aby móc komentować

0 komentarzy
Bądź pierwszym, który skomentuje
Loading
Ktoś pisze komentarz
Brak Nazwy
This is the actual comment. It's can be long or short. And must contain only text information.
Edytowany
Twój komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez moderatora.
Brak
This is the actual comment. It's can be long or short. And must contain only text information.
Edytowany
Twój komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez moderatora.
Pokaż więcej
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Pokaż więcej